ДІЯ І ЧИННІСТЬ ЗАКОНУ В КОНТЕКСТІ ДІАЛЕКТИЧНОГО ПРАВОРОЗУМІННЯ

ДІЯ І ЧИННІСТЬ ЗАКОНУ В КОНТЕКСТІ ДІАЛЕКТИЧНОГО ПРАВОРОЗУМІННЯ

 

УДК 340.12

DOI 10.37566/2707-6849-2024-3(48)-4

PDF

 

Михайло ТЕПЛЮК,

заступник керівника Апарату Верховної Ради України – керівник Головного юридичного управління, доктор юридичних наук, член-кореспондент НАПрН України, заслужений юрист України

 

Олексій ЮЩИК,

головний науковий співробітниквідділу конституційного права та місцевого самоврядуванняІнституту держави і права ім. В. М. КорецькогоНАН України,

доктор юридичних наук, професор, заслужений юрист України

 

 

ДІЯ І ЧИННІСТЬ ЗАКОНУ

В КОНТЕКСТІ ДІАЛЕКТИЧНОГО ПРАВОРОЗУМІННЯ

 

У статті досліджується питання співвідношення понять «чинність закону» та «дія закону», що є ключовим, зокрема, для забезпечення процесів розробки, удосконалення та функціонування інформаційної бази законодавства. Не підлягає сумніву, що для правильного застосування законів України при вирішенні будь-яких юридичних питань необхідною умовою є доступ до тексту закону в його контрольному стані, тобто до такої редакції закону, яка є чинною на відповідну календарну дату. Наголосимо: чинною не на момент звернення, а саме на конкретний момент. Цим зумовлена необхідність формування інформаційної бази законодавства, яка б гарантовано забезпечувала кожному суб’єкту правових відносин знаходження відповіді на питання: в якій саме редакції діє (або не діє) потрібний закон на будь-який визначений момент часу.  

Водночас формування такої інформаційної бази, як засвідчує практика, потребує не тільки відповідного знання юридичної техніки, а й чіткого розуміння деяких загальнотеоретичних понять, зокрема, понять «чинність закону» та «дія закону», а також розуміння їх співвідношення. Проте у юридичній науці досі не сформовано такого розуміння, яке б спиралося на науково обґрунтовану загальну теорію права.

Конкретна техніко-юридична проблема підтримання чинного законодавства України в контрольному стані передбачає як необхідну умову її належного вирішення попереднє з’ясування понять чинності та дії закону з точки зору переконливої загальної теорії права. Тому викладено нові наукові підходи до співвідношення цих понять, що спираються на їх попередні дослідження та можуть бути використані як з метою розвитку загальної теорії права у розрізі закону (нормативного акта) як наріжного елементу правової системи, так і для конкретної мети подальшого удосконалення інформаційної бази законодавства України.

Ключові слова: чинність закону, дія закону, юридична сила закону, інформаційна база законодавства, контрольний стан закону.

 

References

Great Encyclopedic Legal Dictionary / edited by NAS of Ukraine Academician Y.Shemshuchenko. Second edition, revised. Kyiv, Yurudychna dumka, 2012. 995 p.  

O. Yushchyk. The Crisis of understanding law and dialectical theory of law. Pravo Ukrainy (Law of Ukraine). 2016 (3), p. 258-265.

O. Yushchyk. Theoretical “shallowness” of dogmatic jurisprudence. Pravo Ukrainy (Law of Ukraine). 2016 (4), p. 139-148.

O. Yushchyk. Method of dialectic theory of law as a criterion of its scientific novelty. Pravo Ukrainy (Law of Ukraine). 2016 (5), p. 155-163.

O. Yushchyk. Sketch of the dialectical theory of law. Pravo Ukrainy (Law of Ukraine). 2016 (6), p. 156-166.

M. Tepliuk, O. Yushchyk. The Concept and Classification of Legal acts: a critical dimension. Journal of National Academy of Sciences of Ukraine. 2024, book 31 (2), p. 34-45. 

M. Tepliuk. The Concept of Validity of laws in the aspect of constitutional jurisdiction. Viche. 2012 (4), p. 25-28.